Miesiączka

Menstruacja jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Występuje u kobiet co miesiąc. Podczas menstruacji dochodzi do złuszczenia sie nabłonka macicy (endometrium).

Proces ten następuje w wyniku zmian w stężeniu hormonów (estrogenów i progesteronu). W czasie trwania cyklu miesięcznego endometrium ulega przebudowie, zmienia się również sposób funkcjonowania układu krążenia , ale także układu nerwowego (stąd zmiany w zachowaniu kobiety przez menstruacją – tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego).
Menstruacja u zdrowej kobiety, która osiągnęła dojrzałość płciową pojawia się na ogół co 28 dni. Zazwyczaj do pierwszej miesiączki dochodzi w wieku około 12 lat, natomiast do ostatniej – między 45 a 55 rokiem życia (w Polsce średni wiek menopauzy to około 51 lat). Na ogół menstruacja trwa od 3 – 8 dni przy czym wraz z wiekiem cykl reguluje się.
Może jednak dochodzić do zaburzeń miesiączkowania, do najczęstszych należą: zbyt długie, lub zbyt krótkie cykle; zbyt skąpie miesiączki; zbyt obfite krwawienia (wszystkie te objawy wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi i wymagają konsultacji ze specjalistą).
Typowym objawem towarzyszącym miesięczce jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Na któryś z jego objawów cierpi aż 90 % wszystkich kobiet. Do podstawowych objawów zaliczamy: wahania nastroju, drażliwość, lęk, wypryski, zaczerwienienia na twarzy czy bóle głowy. Wokół menstruacji krąży wiele mitów. Jednym z nich jest przesąd, że podczas miesiączki nie można zajść w ciąże. Tymczasem w wypadku krótkich cykli – owulacja może pojawiać się nawet w jego 10 czy 11 dniu. Zakładając przy tym, że plemnik potrafi w drogach rodnych przeżyć nawet przez tydzień – miesiączka wcale nie daje stuprocentowej pewności ochrony przed ciążą.

PODZIEL SIĘ: