Zalety antykoncepcji długoterminowej

antykoncepcja-dlugoterminowa

Do niedawna zalecano antykoncepcję długoterminową dojrzałym kobietom, które zostały matkami. Badania dowodzą, że ta nowoczesna metoda może być stosowana także przez młode kobiety, które jeszcze nie planują zajścia w ciążę. Wiele z nich nigdy nie słyszało o takiej formie antykoncepcji.

O codziennym stosowaniu środków antykoncepcyjnych można łatwo zapomnieć, szczególnie gdy żyje się szybko. Dzięki długoterminowych formach przestajemy martwić się o tym, czy pamiętałyśmy żeby zażyć tabletkę. Dawkowanie przestaje mieć znaczenie, liczy się wysoka skuteczność i nasza satysfakcja.

Antykoncepcja długoterminowa opiera się na hormonie i znacznie niweluje ryzyko zajścia w ciążę. Polecana jest młodym kobietom oraz matkom karmiącym, co potwierdza Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Istotną kwestią jest to, że w każdej chwili można zrezygnować z tej antykoncepcji i bez problemu rozpocząć starania o powiększenie rodziny. Wszystko jednak w porozumieniu z lekarzem, który dobierze nam określoną metodę.

Metody antykoncepcji długoterminowej

Wewnątrzmaciczny system hormonalny – skuteczność 99,8 %
Lekarz wprowadza do macicy wkładkę w wielkości ok. 2-3 cm, która uwalnia hormon zapobiegający ciąży. Efekt utrzymuje się od 3 do 5 lat i powoduje mniej obfite i krótsze miesiączki.

Wewnątrzmaciczna wkładka miedziana – skuteczność 99,4 %
Wkładka wykonana jest z plastiku i miedzi. Plemnikobójcze jony miedzi niszczą bądź spowalniają plemniki. Wkładkę należy wymieniać po 3 do 10 lat. Jej stosowanie może nasilić miesiączki.

Implant podskórny – skuteczność 99,5 %
Pod skórę w wewnętrznej części ramienia wszczepia się niewielki pręcik, który jest nasączony hormonem. Hamuje on jajeczkowanie, uwalniając się do krwi. Metoda ta działa przez okres 3 lat.

Zastrzyk domięśniowy długo działający – skuteczność 99,8 %
Aplikuje się go regularnie co 12 tygodni. Zawiera hormon, który hamuje owulację.

Warto poznać bliżej  zalety długoterminowych metod antykoncepcji, które na pewno sprawdzą się u kobiet pragnących skuteczności i długotrwałej ochrony.

PODZIEL SIĘ: