Co to prezbiopia?

prezbiopia
Susan Duran z Unsplash

Prezbiopia to wada wzroku polegająca na osłabieniu możliwości widzenia przedmiotów położonych bliżej oka. Nazywana jest także starczowzrocznością, ponieważ dotyka ona osoby po 40 – 45 roku życia. Mówi się o tym, że jest to naturalne zużycie aparatu wzroku, zatem można zaryzykować stwierdzenie, iż dotknie ona każdego z nas. Natomiast u jednych wystąpi szybciej, a u innych później.

Mechanizm tego problemu polega na osłabieniu prawidłowej pracy oka w zakresie akomodacji, a konkretnie chodzi o wydajność mięśnia rzęskowego, który steruje akomodacją. Proces ten wiąże się również ze zmianami w obrębie soczewki. W prawidłowo widzącym oku soczewka pogrubia się, aby zobaczyć przedmioty położone bliżej, oraz staje się cieńsza, aby zobaczyć przedmioty położone dalej. W przebiegu prezbiopii elastyczność soczewki zmniejsza się, co daje efekt rozmazanego obrazu.  W naturalny sposób osoba dotknięta tą zmianą oddala od oka oglądany przedmiot po to, by zobaczyć go wyraźnie. Dlatego z czasem pojawiają się wnioski, że ręce stały się zbyt krótkie. Oczywiście to tylko żarty, ale pokazują na czym dokładnie polega problem. Jednocześnie owe „zbyt krótkie ręce” powinny być wyraźnym sygnałem do tego, by udać się po poradę do lekarza bądź wykwalifikowanego optyka.

Prezbiopia (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/prezbiopia) nie jest traktowana jak choroba czy schorzenie. Przyjmuje się, że jest to naturalny stan organizmu z pewnym wieku. Jak radzić sobie z kłopotem, jakim bez wątpienia jest rozmazany obraz bliży? Jedynym ratunkiem jest dobór właściwych szkieł korekcyjnych. Soczewki powinny zostać dobrane adekwatnie do zaawansowania zmian, trybu życia osoby nią dotkniętej, wreszcie do współistniejących schorzeń gałki ocznej. Dopiero od niedawna dostępne są szkła kontaktowe, które radzą sobie z korekcja prezbiopii.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: