Antykoncepcja dla mężczyzn

Antykoncepcja nie jest tylko „sprawą kobiet”. Powinna być świadomą decyzją dwójki partnerów seksualnych. Jeśli chodzi o metody antykoncepcji dla mężczyzn, to możemy wymienić wśród nich przede wszystkim prezerwatywy. Istnieje też szansa na pojawienie się zastrzyków hormonalnych ograniczających ilość plemników w nasieniu. Tymczasem, obok prezerwatyw istnieje bardziej trwała metoda antykoncepcyjna – wazektomia.
Jest to zabieg polegający na podwiązaniu nasieniowodów. Zabieg ten nie tylko zapewnia skuteczność i bezpieczeństwo podczas stosunku – ponad to w żaden sposób nie wpływa na funkcje seksualne, czy męską gospodarkę hormonalną. Wbrew groźnie brzmiącemu opisowi – zabieg wcale nie jest nieodwracalny. Dodatkowo ta metoda antykoncepcji nie wiąże się z żadnymi niepożądanymi skutkami, nie wpływa na ogólny stan zdrowia. Ponad to jest bardzo korzystna z ekonomicznego punktu widzenia – stanowi jednorazowy wydatek i pozwala wyeliminować wydatki związane z innymi rodzajami antykoncepcji. Niestety wielu mężczyzn odczuwa opory przed tego rodzaju zabiegiem. Boją się oni (nie
całkiem bezzasadnie), że skutki zabiegu trudno będzie odwrócić. Cóż, w istocie – czasem tak się zdarza. Dlatego też decyzję o wazektomii zaleca się zwłaszcza panom, którzy mają już dzieci i nie chcą ryzykować jeszcze jednej „wpadki”.
Oprócz prezerwatyw, zastrzyków, oraz zabiegu podwiązania nasieniowodów niedługo mężczyźni będą mieli właśną… pigułkę antykoncepcyjną. Na razie prace nad nią są na ukończeniu, testy (niestety na zwierzętach) wypadły pomyślnie. Pigułki te będą najprawdopodobniej wpływały na produkcję nasienia, spowalniając poruszające się w spermie plemniki oraz osłabiając je. Panowie nie będą więc mogli używać argumentu do niedawna aktualnego w odniesieniu do kobiet („przecież macie swoją pigułkę…”).

PODZIEL SIĘ: