Tabletka po

Poza „tradycyjnymi” metodami antykoncepcji istnieją również metody awaryjne. Stosuje się je już po potencjalnie „niebezpiecznym” stosunku bez zabezpieczenia, lub jeśli antykoncepcja zawiedzie. Jedną z takich metod są tabletki „po”. Należy jednak zaznaczyć, że tego sposobu nie można nadużywać – powinien być traktowany jako ostateczność, a nie zwykła alternatywa antykoncepcji.

Skuteczność tabletek.

 

Największą skuteczność tabletki te posiadają do pierwszej doby po stosunku. Potem skuteczność maleje, niemniej „pigułki po” można zażywać do 72 godzin po stosunku.

Działanie tabletek polega na: opóźnianiu procesu owulacji, zagęszczeniu śluzu w szyjce macicy (i utrudnieniu dostępu plemnikom do komórki jajowej), a także unimożliwieniu połączenia plemnika z komórką jajową. Przede wszystkim należy jednak zauważyć, że tabletka „po” nie jest środkiem wczesnoporonnym. Zawiera ona bardzo dużą dawkę hormonów, dlatego też mogą pojawić się pewne skutki uboczne.

 

Skutki uboczne.

Należą do nich np. krwawienia, nudności, zmęczenie, bóle podbrzusza. Zawroty głowy, opóźnienia miesiączek, ich nieregularność, zwiększona wrażliwość piersi, wymioty czy biegunki należą do objawów rzadziej występujących. Trzeba się jednak liczyć i z takimi możliwościami. Na polskim rynku nie istnieje zbyt wielki wybór środków zapobiegających ciąży już po stosunku. Są one dość kosztowne, niemniej należy pamiętać, że mamy tutaj do czynienia z sytuacją awaryjną. Tabletki są dostępne jedynie na receptę, z tym, że nie musi jej wystawiać specjalista, wystarczy lekarz pierwszego kontaktu. Warto posiadać przy sobie tabletkę na wszelki wypadek – np. w razie uszkodzenia prezerwatywy czy innych „wypadków” losowych.

TAGI: tabletki po, krwawienie, zmęczenie, bóle brzucha, wrażliwość piersi,lekarz pierwszego kontaktu.

PODZIEL SIĘ: