Antykoncepcja u zwierząt domowych

Antykoncepcja u zwierząt domowych
Manja Vitolic z Unsplash

Niekontrolowany rozród jest częstym problemem hodowców zwierząt domowych. Profilaktyka antykoncepcyjna ma zapobiec rozwinięciu się u naszych pupili ciąży, która mogłaby okazać się kłopotliwa. We współczesnej weterynarii stosuje się różne metody antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna

Stosowana jest u dojrzałych płciowo suk i kotek. Podaje się ją w formie zastrzyków, kilka miesięcy po cieczce. Niesie ona ryzyko powstawania nowotworów sutków. U kotek zaś stosuje się ją w czasie spokoju płciowego, czyli w okresie kiedy nie jest w ciąży ani nie ma rui. Zabieg ten należy powtarzać co kilka miesięcy. W przypadku kotek można zastosować również tabletki hormonalne, które podaje się raz w tygodniu.To bardzo łatwa w stosowaniu metoda.

Przerwanie rui

W tym przypadku podaje się sukom hormony w postaci cukierków. Terapię rozpoczyna się w pierwszych dniach krwawienia. Należy o tym pamiętać, ponieważ podanie ich w późniejszym okresie może zaszkodzić zwierzęciu.

Sterylizacja

Sterylizacja jest metodą radykalną. Większość domowych zwierząt poddawanych jest temu zabiegowi. Wykonuje się go chirurgicznie, poprzez usunięcie jajników i macicy bądź samych jajników. Zabieg jest trwały i wygodny dla właścicieli, jednak mogą nastąpić zmiany skórne na ciele zwierzęcia bądź problemy ze znieczuleniem, które podaje się w celu wykonania zabiegu.

Kastracja

Ten problem związany jest głównie z kocurami, które są bardzo aktywne seksualnie. Najlepiej, aby kot był w wieku około 6 – 9 miesięcy. Taki zabieg jest oczywiście trwały, ale istnieje ryzyko powstawania kamieni w układzie moczowym zwierząt oraz wzrost ich masy ciała. Całkowicie wyklucza on możliwość rozrodu.
U psów również można stosować kastrację, co daje ryzyko zmniejszenia się przerostu prostaty. Po zabiegu zaś mogą pojawić się zmiany skórne i zwiększyć się może masa ciała psa.

Metody antykoncepcyjne są różne, a właściciele zwierząt mogą skorzystać z tych, które najbardziej im odpowiadają.

PODZIEL SIĘ: