Jak działa chip antykoncepcyjny?

chip antykoncepcyjny
Umberto z Unsplash

Wraz z rozwojem technologii powstają innowacyjne rozwiązania, które mają ułatwić życie. Chip antykoncepcyjny jest bardzo nowoczesną metodą. Oparty jest na amerykańskiej technologii komputerowej. Wszczepiony podskórnie w przedramię, brzuch czy pośladki, sterowany jest za pomocą specjalnego pilota. Metoda ta ma być dostępna na rynku już za kilka lat.

Nowoczesna technologia

Zaawansowana technologia zapobiegania ciąży w postaci mikro chipu uwalnia hormon zwany lewonorgestrel. Jest on odpowiednikiem progestagenu, który znajduje się w takich środkach antykoncepcyjnych jak tabletki, pigułki, implanty czy wkładki domaciczne. Metoda ta działać ma nawet do 16 lat. Jak tylko chip przejdzie pomyślnie badania kliniczne trafi do sprzedaży. Metoda ta znacznie ułatwiłaby codzienne funkcjonowanie kobiet. Działanie pozostaje takie samo jak w przypadku innych metod antykoncepcyjnych, ale poziom wygody zdecydowanie wzrasta.

Bezpieczeństwo stosowania

Działanie chipu polega na uwalnianiu hormonu, który ukryty jest w malutkim, tytanowo-platynowym zbiorniku. Akumulator będzie przepuszczał przez niego impuls elektryczny, który będzie uwalniał do krwi niewielkie dawki hormonu w wielkości 30 mg środka. Da to efekt hamowania owulacji oraz zagęści śluz w szyjce macicy, dzięki czemu nie dopuści do przejścia przez nią plemników. To bezpieczna metoda. W dowolnym czasie będzie można zrezygnować z tej ochrony poprzez wciśnięcie przycisku na pilocie. Zatrzyma to uwalnianie hormonu. Nie trzeba będzie go usuwać na czas ciąży. Po urodzeniu dziecka będzie można go ponownie włączyć i dalej używać jako środek antykoncepcyjny.

Farmakologiczna rewolucja

Metoda ta może być rewolucyjna także w produkcji innych leków. Ułatwiłaby stosowanie ich osobom, które zapominają o ich przyjmowaniu, w szczególności ludzi starszych. Jego cena ma być konkurencyjna do innych środków tego typu. Pozostaje zatem czekać na pozytywne wyniki badań.

PODZIEL SIĘ: