Jakie korzyści dają tabletki antykoncepcyjne?

Jakie korzyści dają tabletki antykoncepcyjne
Reproductive Health Supplies Coalition z Unsplash

Tabletki antykoncepcyjne, gdy pojawiły się na rynku w latach 60. XX wieku, wywołały rewolucję seksualną. Dzięki ich wynalezieniu kobiety zaczęły kontrolować swoją płodność. Przestały być zdane jedynie na mężczyzn i aborcję jako metodę kontrolowania liczby urodzeń. Jakie korzyści dają tabletki antykoncepcyjne?

Pewna metoda zapobiegania ciąży

Czy wiesz, że tabletki antykoncepcyjne, jeśli są brane prawidłowo, zawsze o stałej porze, bez stosowania leków znoszących ich działanie, są najpewniejszą metodą zapobiegania ciąży? Prezerwatywa nie daje takiej skuteczności, lecz jako jedyna chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego też warto łączyć ze sobą te metody antykoncepcji, aby nie tylko uniknąć nieplanowanej ciąży, ale też znacznie groźniejszych chorób wenerycznych czy HIV.

Regularne miesiączki

Stosując tabletki antykoncepcyjne, przywrócisz regularne miesiączki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla pań, u których nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się okres. Raz cykl trwa 21 dni, a kiedy indziej nawet 60. Już nawet kilkumiesięczne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest w stanie uregulować okres na stałe. Efekt ten zazwyczaj nie znika po odstawieniu pigułek.

Skąpe krwawienia i brak anemii

Czasem miesiączki są bardzo obfite, w rezultacie powodują anemię. Jej objawy są bardzo uciążliwe, ponadto niedokrwistość zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Gdy przyjmujemy tabletki antykoncepcyjne, endometrium nie przyrasta aż tak bardzo na grubość, przez co gdy złuszcza się, krwawienie jest bardzo skąpe.

Pomoc przy endometriozie i zespole policystycznych jajników

Endometrioza i zespół policystycznych jajników to choroby, o których wciąż wiemy bardzo mało. Są dość często spotykane wśród kobiet. Obie przypadłości objawiają się bardzo silnym bólem podczas menstruacji. Tabletki antykoncepcyjne łagodzą dolegliwości towarzyszące endometriozie i zespołowi policystycznych jajników, dlatego często bywają przepisywane wspomagająco w tychże przypadłościach.

Piękna, gładka cera

Czy wiesz, że tabletki antykoncepcyjne dzięki temu, że regulują poziom hormonów w organizmie, wpływają też korzystnie na stan twojej cery? Ta zyskuje gładkość i elastyczność. Dłużej zachowuje młody wygląd, zmarszczki pojawiają się na niej zdecydowanie później.

Zmniejszenie ryzyka niektórych rodzajów raka

W związku z tym, iż tabletki antykoncepcyjne ograniczają wzrost endometrium podczas cyklu, zmniejszają też ryzyko raka endometrium. Pamiętajmy, że rak szyjki macicy to jedno, na ogół wywołuje go wirus HPV. Czasem może pojawić się także bez infekcji. Ale rak endometrium to drugie.

PODZIEL SIĘ: