Bezpieczny seks – o czym należy pamiętać?

Bezpieczny seks
Dainis Graveris z Unsplash

Bezpieczny seks jest przyjemny i więziotwórczy. Uprawiając go, możesz się odprężyć i czerpać rozkosz. Gorzej, gdy twój seks wcale taki nie jest. Wówczas zamiast się dobrze bawić, analizujesz stopień ryzyka. O czym należy pamiętać, aby seks był bezpieczny?

Zawsze stosuj prezerwatywę

Prezerwatywa jest jedyną formą antykoncepcji, która chroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nigdy nie zgadzaj się na seks bez jej użycia, gdyż niesie on ogromne niebezpieczeństwo zakażenia. To, że ktoś mówi o sobie, że jest zdrowy, ma ładną cerę i gęste włosy, nie znaczy, że nie jest nosicielem kiły czy wirusa HIV.  Jeśli ktoś narzeka, że nie czuje przyjemności podczas seksu z prezerwatywą, to znak, że należy rozejrzeć się za innym partnerem, który jest mniej egoistyczny.

Nie zgadzaj się na seks oralny bez zabezpieczenia

O ile seks waginalny często jest zabezpieczony prezerwatywą, to oralny rzadko kiedy odbywa się z użyciem kondoma. Niestety, wiele osób ulega fałszywemu przeświadczeniu, że przez pieszczoty oralne nie można się niczym zarazić. To mit, ponieważ taki stosunek jest równie ryzykowny jak każdy inny.  On również może zakończyć się zachorowaniem na kiłę czy AIDS.  Nie pozwól, aby partner cię zmuszał do fellatio, szantażując.

Nie uprawiaj seksu z osobą, która ma za sobą przygody seksualne

Jeśli ktoś bardzo lubi eksperymentować z seksem i uprawia go z kim popadnie, stanowi potencjalne zagrożenie dla twojego zdrowia. Dlatego unikaj tego typu partnerów. Jeśli wiesz, że mają za sobą bogatą seksualną przeszłość, bezwzględnie żądaj wyłączności, seksu w prezerwatywie i aktualnych badań na choroby przenoszone drogą płciową.

Nie bój się prosić o aktualne wyniki badań na choroby przenoszone drogą płciową

Wiele kobiet wstydzi się poprosić o to partnera, choć boi się, że może zostać zakażonych. Mężczyźni heteroseksualni wciąż tego typu prośby wyśmiewają i traktują jako brak zaufania. Tymczasem warto brać przykład z gejów, wśród których wymienianie się aktualnymi wynikami badań jest czymś powszechnym, niebudzącym żadnych negatywnych skojarzeń.

Nie uprawiaj seksu z pijaną osobą

Jeśli ktoś jest pijany, może zachowywać się mało racjonalnie. Gdy stroną znajdującą się w stanie upojenia jest mężczyzna, może niespodziewanie ściągnąć prezerwatywę lub stać się agresywnym i wymusić stosunek bez zabezpieczenia. Czasem osoba pijana nie chce nas do niczego zmuszać, ale jest nieostrożna, bo ma spowolniony refleks.

Uprawiaj seks tylko z osobą, którą dobrze znasz

Nigdy nie uprawiaj seksu z kimś, kogo dobrze nie znasz. To stwarza ogromne zagrożenie. Możesz paść ofiarą przemocy lub gwałtu, a nawet zostać zadźgana nożem. Niestety, nie brakuje psychopatów.

PODZIEL SIĘ: