Kapturki antykoncepcyjne
Kapturek antykoncepcyjny jest jedną z najstarszych mechanicznych metod zapobiegania ciąży. Choć współcześnie są mniej popularne niż prezerwatywy, to był czas kiedy środki dopochwowe stosowano częściej (np. 2 połowie XIX wieku w Europie). Kapturek antykoncepcyjny aplikuje się dopochwowo. Może być tam utrzymywany nawet przed 2 dni – co czyni go najdłużej działającym środkiem (z tych doraźnych).
Zalety kapturka.
Do niewątpliwych zalet kapturka można zaliczyć m.in. to że: chroni on nie tylko przed ewentualnym zapłodnieniem, ale również chorobami wenerycznymi przenoszonymi drogą płciową; nie wymaga stosowania środków plemnikobójczych; stanowi dobrą alternatywę dla hormonalnych środków antykoncepcyjnych (jeśli występują przeciwwskazania do ich stosowania); praktycznie nie wywołuje efektów ubocznych, jak zagrożenia dla płodności czy zdrowia. Ponad to kapturek antykoncepcyjny można stosować wielokrotnie nawet przez okres jednego roku, a jego koszt jest relatywnie niski (około 200 – 300 złotych).
Niewielkie wady kapturka.
Niestety również ta metoda antykoncepcyjna ma swoje wady. Przede wszystkim kapturek nie chroni stuprocentowo przed zakażeniem wirusem HIV. Ponad to skuteczność zależy od prawidłowego zastosowania. Może być mniejsza w przypadku kobiet, które przeszły poród lub zabieg operacyjny szyjki macicy. Rozmiar kapturka trudniej jest dobrać, a jego aplikacja może nastręczać pewnych trudności. Dodatkowo kapturek może się zsunąć, co może prowadzić do niepowodzenia antykoncepcji (a także zmniejszać doznania podczas stosunku). Także dostępność kapturków jest niewielka w porównaniu z innymi metodami.
TAGI: Mechaniczna metoda zapobiegania ciąży,ochrona przed zapłodnieniem, wielokrotne stosowanie, aplikacja kapturka.