Spirala antykoncepcyjna

Jednym z najstarszych sposobów antykoncepcyjnych jest spirala wewnątrzmaciczna. Z biegiem lat zmieniały się jednak materiały, z których owe wkładki wykonywano. Współcześnie spirale te są produkowane m.in. z materiałów zawierających cząstki miedzi lub uwalniających niewielkie ilości gestagenu (działającego plemnikobójczo). Spirale zawierające miedź wywołują zmiany w macicy oraz jajowodach, dzięki czemu plemniki nie są w stanie przedostać się do komórki jajowej. Ponad to hamowany jest ich rozwój.

Spirale hormonalne.

Z kolei spirale hormonalne zmieniają gęstość śluzu szyjki macicy (na bardziej lepki, nieprzepuszczający plemników) oraz oczywiście uwalniają substancje niwelujące dojrzewanie plemników. Antykoncepcyjna spirala jest zakładana po uprzedniej dezynfekcji pochwy. Najlepiej zrobić to w okresie menstruacji, ponieważ kanał szyjki macicy ma wtedy większe rozwarcie, dzięki czemu aplikacja jest mniej bolesna. Spiralę wprowadza się przy pomocy specjalnej rurki aplikacyjnej. Można ją nosić przez okres od 3 – 5 lat w przypadku spirali zawierającej miedź oraz 5 lat – w przypadku hormonalnej wkładki. Zarówno całkowite usunięcie, jak i wymiana spirali powinny się odbywać w okresie menstruacji, wtedy bowiem dolegliwości będą mniejsze.

Zalety.

Do niewątpliwych zalet tej metody antykoncepcyjnej należy możliwość jej długotrwałego stosowania oraz wyjątkowa skuteczność. Niestety – występują również przeciwwskazania. Należą do nich anatomiczne wady w budowie macicy, częste stany zapalne pochwy, mięśniaki, lub alergie na miedź czy preparaty hormonalne. Wkładka antykoncepcyjna może powodować również pewne skutki uboczne – takie jak ewentualne stany zapalne śluzówki macicy, jajowodów. Niepożądanymi objawami są nierzadko bóle głowy, napięcie w piersiach, zwykle przejściowe.Możliwy jest również wpływ na menstruację – bywa, że krwawienia stają się obfitsze i dłuższe, a dolegliwości bólowe silniejsze. Spirale antykoncepcyjne nie są zalecane kobietom, które jeszcze nie rodziły ze względu na niejasne związki między płodnością a stosowaniem tej metody.

TAGI: Spirale hormonalne, gęstość śluzu macicy, okres menstruacji, wkładka antykoncepcyjna.

PODZIEL SIĘ: