Metoda termiczna

Wśród metod antykoncepcyjnych wciąż popularnością cieszą się tzw. metody naturalne. Choć nie są one najskuteczniejsze, to jednak wiele zależy od tego, czy partnerzy będą potrafili umiejętnie zastosować się do instrukcji. Metoda termiczna ma za zadanie na podstawie dokładnych pomiarów ciepłoty ciała wyznaczenie dni płodnych.

Regularna obserwacja temperatury.
Konieczna jest w tym celu regularna, codzienna obserwacja temperatury oraz jej zmian. W okresie owulacji bowiem mamy do czynienia ze wzrostem temperatury. Z reguły to około 0,5 stopnia Celsjusza, przy czym ten stan utrzymuje się przez około 3 dni. Następnie gdy temperatura się obniża to znak, że owulacja minęła i nastały dni niepłodne – poowulacyjne. Odejmując od pierwszego dnia wzrostu temperatury co najmniej 6 – 8 dni można także ustalić okres niepłodności przedowulacyjnej.
Oczywiście przy pomiarze muszą być zachowane pewne procedury. Przede wszystkim należy dokonywać go tym samym termometrem, o stałej porze, bez wstawania z łóżka (po co najmniej kilkugodzinnym śnie). Można mierzyć temperaturę zarówno w pochwie (przez co najmniej 5 minut), jak i pod językiem (dłużej, bo 8 minut). Otrzymywane wyniki zapisuje się, by ustalić pewne prawidłowości. Warto również zapisywać czynniki towarzyszące.

Co może wpłynąć na nieprawidłowe odczyty temperatur?

Należy mieć bowiem świadomość, że uwarunkowania takie jak stosowanie leków, spożywanie alkoholu, infekcje, stres, czy zmiany klimatu mogą wpływać na temperaturę. Wtedy obraz dni płodnych i niepłodnych zostaje zaburzony, a obliczenia na niewiele się zdają. Do głównych wad metody termicznej można zaliczyć również fakt, że ta forma antykoncepcji nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponad to – metoda zawodzi, jeśli cykle miesiączkowe nie są regularne. Codzienna obserwacja temperatury może być uciążliwa, natomiast satysfakcja ze współżycia – niepełna (zdarza się bowiem ,że to właśnie w dni płodne kobieta jest najbardziej pobudzona seksualnie).

TAGI: Okres owulacji, leki, spożywanie alkoholu, infekcja, stres,zmiany klimatu.termometr.

PODZIEL SIĘ: