Żel antykoncepcyjny dla mężczyzn

Antykoncepcja dla mężczyzn kojarzyła się jak dotąd głównie z prezerwatywami, mało skutecznym stosunkiem przerywanym czy stuprocentowo skuteczną, ale dość inwazyjną wazektomią. Tymczasem prowadzone współcześnie badania nad hormonalnymi sposobami zapobiegania ciąży doprowadziły do swoistego przełomu. Niebawem może się bowiem stać ogólnodostępną hormonalna antykoncepcja dla mężczyzn. Póki co jednak warto pamiętać o jeszcze jednej możliwości w postaci żeli antykoncepcyjnych.

Żele antykoncepcyjne.

Żele antykoncepcyjne, jakie są obecnie dostępne na rynku należą do metod antykoncepcji chemicznej. To środki o działaniu plemnikobójczym, mogące być stosowane razem z prezerwatywą. Żele antykoncepcyjne działają na plemniki paraliżująco, uszkadzając ich ścianki i unieruchamiając je. Ponad to żele te zagęszczają śluz szyjkowy, utrudniając plemnikom dostęp do komórki jajowej. Do tej pory jednak żele były przeznaczone tylko do użytku dopochwowego. Zalecano je zwłaszcza, gdy do stosowania antykoncepcji hormonalnej przez kobietę występowały przeciwwskazania (związane ze stanem zdrowia, chorobami układu krążenia czy nasilonymi skutkami ubocznymi). Tymczasem obecnie trwają pracę (są już w fazie ostatecznych badań) nad żelem stanowiącym kombinację progestagenu syntetycznego oraz testosteronu – przeznaczonym specjalnie dla mężczyzn. Preparaty te mają w założeniach prowadzić do obniżenia plemników w nasieniu (poprzez regularne stosownie żeli na skórę).

Testosteron.

Testosteron dostarczony z zewnątrz hamuje produkcję tego hormonu w ograniźmie (tym samym ograniczając rozwój plemników), natomiast progestagen (jego specjalna odmiana, nestrom) zwiększa skuteczność antykoncepcyjną specyfiku. Dodatkowo żel nie wywołuje skutków ubocznych w postaci osłabienia libido czy nadwrażliwości. Można więc powiedzieć, że równowaga hormonalna zostaje zachowana. Pozostaje tylko czekać na wprowadzenie leku na rynek. Oraz mieć nadzieję, że panowie z niego skorzystają.

TAGI: Żel antykoncepcyjny, środek plemnikobójczy, testosteron, prostagen syntetyczny, równowaga hormonalna.

PODZIEL SIĘ: