Wazektomia

Antykoncepcja wedle wielu stanowi domenę kobiety, zwłaszcza jeżeli chodzi o metodę hormonalną czy tzw. naturalne sposoby zapobiegania ciąży. Metody dla mężczyzn w świadomości społecznej często ograniczają się do użytkowania prezerwatyw. Tymczasem jedną z najskuteczniejszych (i zarazem najtrwalszych) rodzajów antykoncepcji jest wazektomia.

Co to jest wazektomia?

Wbrew obawom – nie jest to nieodwracalna i skomplikowana operacja. Wręcz przeciwnie, wazektomia stanowi dość prosty zabieg – polega na przerwaniu lub podwiązaniu nasieniowodu. Jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym (lub rzadziej ogólnym). Wazektomia prowadzi do bezpłodności (odwracalnej), a jednocześnie nie wpływa w żaden sposób na popęd płciowy czy potencję (co zdecydowanie najczęściej budzi obawy mężczyzn). Metoda ta znana jest od wieków – początkowo była stosowana w Azji Mniejszej, następnie doszło do jej ekspansji na inne kraje. Jak w przypadku każdego zabiegu, mogą pojawić się pewne powikłania. Może się zdarzyć, że powtórne przywrócenie płodności poprzez udrożnienie nasieniowodów nie zakończy się sukcesem. Proces ten jest ponad to wyjątkowo kosztowny. Dlatego decydując się na wazektomię trzeba być świadomym jej skutków.

Zalety wazektomii.

Jakie są zalety tej metody? Przede wszystkim bardzo wysoka skuteczność, brak wpływu na funkcje seksualne, czynność gruczołów płciowych. Wazektomia praktycznie nie posiada skutków ubocznych – nie wpływa na ogólny stan zdrowia. Jeśli chodzi o ekonomiczną stronę przedsięwzięcia, to należy co prawda liczyć się ze sporym wydatkiem (koszty zabiegu zamykają się w około 2000 złotych), niemniej jednak jest on jednorazowym (co czyni go opłacalnym w wymiarze długoterminowym – zwłaszcza, że nie trzeba już korzystać z innych rodzajów zabezpieczeń).

TAGI: wazektomia, podwiązanie nasieniowodów, prezerwatywy, popęd płciowy, skutki wazektomii.

PODZIEL SIĘ: