Recepta na tabletki antykoncepcyjne online – jak to działa?

Recepta na tabletki antykoncepcyjne online
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych to jedna z najczęściej wybieranych metod mających na celu zapobieganie zajścia w niechcianą ciążę. I nie ma w tym właściwie nic dziwnego. Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest bowiem bardzo wysoka. Teraz receptę na antykoncepcję hormonalną można otrzymać także przez internet. 

Antykoncepcja hormonalna, w tym także pigułki antykoncepcyjne dostępne są jedynie na receptę. Jeśli stosujesz już od jakiegoś czasu, to wiesz doskonale, w jaki sposób otrzymuje się klasyczną receptę — lekarz wydaje ją po prostu podczas konsultacji. Działanie tabletek antykoncepcyjnych wyróżnia się bardzo dużą skutecznością, ale jedynie wtedy, gdy przyjmuje się je regularnie i według zaleceń. Dlatego też nie można zapomnieć o ich wykupieniu. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych naturalna równowaga hormonalna niemal natychmiastowo wraca do normy, a to oznacza, że ryzyko zajścia w ciąże od razu wzrasta. Usprawnienie, jakim jest możliwość uzyskania recepty na antykoncepcję online, w tym przypadku naprawdę świetnie się sprawdza. Jeszcze nigdy nie korzystałaś z tej opcji? Zobacz więc, jak to działa!

Jakie środki antykoncepcyjne można wykupić na E-receptę?

Recepta online pozwala na wykupienie niemal wszystkich środków antykoncepcyjnych dostępnych na receptę. W praktyce oznacza to więc, że obejmuje to możliwość zakupu tabletek antykoncepcyjnych, krążków antykoncepcyjnych, a także tabletki ”dzień po”, jaką zalicza się do tzw. antykoncepcji awaryjnej.

Warto zauważyć, że w aptekach dostępne są różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Dzieli się je przede wszystkim na tabletki jednoskładnikowe oraz na tabletki dwuskładnikowe. Co to właściwie znaczy i które wybrać? Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, jak sama nazwa wskazuje, zawierają w sobie tylko progestagen i to w niskim stężeniu. Nie oznacza to jednak, że są nieskuteczne. Przy odpowiednim stosowaniu zapewniają bardzo dużą efektywność.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe składają się natomiast z pochodnych dwóch hormonów, czyli z estrogenu i progestagenu. Ich działanie także powoduje zatrzymanie owulacji. Jednak prócz tego, stosowanie tabletek dwuskładnikowych powoduje także zmiany w pracy błony śluzowej macicy. Tabletki antykoncepcyjne zawsze powinny być dopasowane w sposób indywidualny, dlatego podczas konsultacji online możesz uzyskać receptę na produkt, który stosowałaś już wcześniej.

Antykoncepcja awaryjna — tabletki ”dzień po” na receptę online

Od połowy 2017 roku antykoncepcja awaryjna znów jest dostępna jedynie na receptę. Coraz więcej kobiet korzysta z e recepty w celu wykupienia tabletek ”dzień po”, takich jak Ellaone, czy też Escapelle. W tym przypadku taki sposób uzyskania recepty jest fantastycznym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na bardzo szybkie jej otrzymanie. A jak wiadomo, w przypadku antykoncepcji awaryjnej, o skuteczności preparatu decyduje dosłownie każda godzina.

Recepta przez internet — jaki jest koszt konsultacji?

Czy właściwie recepta na tabletki antykoncepcyjne to rozwiązanie opłacalne pod względem finansowym? W końcu to też niezwykle ważna kwestia. Z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje konsultacja, podczas której następuje wystawianie recept online. Otóż okazuje się, że znacznie mniej, niż wizyta u lekarza specjalisty. Oczywiście wszystko zależy od tego, z jakiej platformy medycznej korzystasz. Jednak średni koszt e-recepty to około 60 zł. Płatności dokonuje się oczywiście także online, a cała procedura jest niezwykle prosta do przejścia.

Antykoncepcja online — dlaczego to dobre rozwiązanie?

Skorzystanie z recepty online w przypadku antykoncepcji hormonalnej ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim, jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ nie musisz jechać specjalnie na wizytę do swojego ginekologa. Dlatego też, szczególnie jeśli Twój lekarz ma dość mocno oddalony gabinet, recepta online będzie dla Ciebie świetnym wyborem. Poza tym w ten sposób oszczędzasz zresztą także pieniądze. Nie da się przecież ukryć, że prywatne wizyty u specjalistów często kosztują przynajmniej 100-150 zł i to nawet jeśli nie obejmują badania.

E-recepta to także fantastyczne rozwiązanie w czasach pandemii. Lekarska poczekalnia pełna ludzi to miejsce, w którym można bardzo łatwo zarazić się choćby przeziębieniem. Po co się narażać? Lepiej unikać zatłoczonych miejsc i skorzystać z konsultacji online.

Recepta online — jak ją zrealizować?

Dokładnie tak samo, jak zwykłą receptę! Realizacja recepty online jest naprawdę prosta, a co najważniejsze, możesz dokonać tego w dowolnej aptece w całej Polsce. Co musisz zrobić? Masz dwie opcje. Pierwszą z nich jest podanie farmaceucie swojego numeru PESEL oraz kodu SMS, który powinnaś otrzymać wcześniej na swój telefon. Drugą możliwością jest natomiast udanie się do apteki z wydrukowaną e-receptą. Wtedy farmaceuta zeskanuje kod z wydruku i wyda Ci zapisane preparaty. Oba sposoby są więc bajecznie proste.

ellaone

Zdjęcie autorstwa Sophia Moss z Pexels

PODZIEL SIĘ: