Prezerwatywy
Prezerwatywy są mechanicznym środkiem antykoncepcyjnym znanym już od starożytności. Wraz z upływem tysiącleci zmienił się materiał, z którego się je wykonuje – obecnie wykorzystywane są bowiem syntetyczne surowce, jak lateks (natomiast wcześniej stosowano substancje pochodzenia zwierzęcego – jelita czy pęcherze).
Nie zmieniła się jednak ogólna zasada działania – prezerwartywa stanowi barierę blokującym przepływ plemników do szyjki macicy. Współcześnie – prezerwatywy mogą być dodatkowo pokryte żelem plemnikobójczym. Na rynku występuje duża różnorodność tych środków antykoncepcyjnych – w kwestii kolorów, zapachów, smaków, grubości czy kształtów. Niezaprzeczalną zaletą jest również ogólnodostępność.
Użytkując prezerwatywy należy jednak pamietać o kilku zasadach: stosować należy tylko takie środki, których termin przydatności do użycia nie minął; należy nauczyć się odpowiedniego zakładania na prącie (i to przed wprowadzeniem go do pochwy); nie używać środków na bazie olejków czy innych tłuszczy, jeśli stosuje się prezerwatywę (mogą one bowiem uszkadzać jej strukturę). Bezwzględnie należy jednak pamiętać, że prezerwatywy można używać tylko raz. Dzięki stosowaniu się do tych zasad można być niemal pewnym, że nie dojdzie do niechcianego zapłodnienia. Do zalet prezerwatyw należą prócz tego niska cena oraz możliwość ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Tym niemniej – prezerwatywy mają wady – zaliczają się do nich: możliwość pęknięcia, możliwość ześlizgnięcia się w trakcie stosunku, osłabianie bodźców, zakłócanie przebiegu zbliżenia. Niektóre osoby mogą być również uczulone na lateks (wcale nie jest to taki mały odsetek – około 2 % populacji nie toleruje tej substancji).