Globulki antykoncepcyjne
Globulki antykoncepcyjne są środkiem antykoncepcyjnym, który sprawdza się jedynie w przypadku nieregularnie prowadzonego współżycia. Ich skuteczność nie jest najwyższa, a użycie może być trochę kłopotliwe. Dlaczego? Otóż globulkę antykoncepcyjną umieszcza się w pochwie na około 10 – 15 minut przed stosunkiem, tak, aby uległa całkowitemu rozpuszczeniu. Uwalnia się wtedy
silny środek plemnikobójczy, który unieruchamia plemniki i zapobiega ich dotarciu do jajowodu.
Długość działania globulki.
Globulka ma takie działanie tylko przez godzinę, dlatego jeśli wytrysk nie nastąpi do tego czasu konieczne jest użycie kolejnej globulki. Ponad to przez co najmniej 6 godzin po stosunku nie należy wypłukiwać jej z pochwy. Najlepsze efekty daje stosowanie globulki wraz z prezerwatywą. Używana samodzielnie nie posiada zbyt wysokiej skuteczności. Spośród 100 kobiet stosujących tę metodę, w ciągu roku w ciąże zajść może od 2 – 30. Globulka ma swoje zalety, na przykład jest ogólnodostępna, również bez recepty, można ją stosować wraz z innymi środkami, nie daje efektów ubocznych a ponad to pomaga w nawilżeniu pochwy.
Wady globulki.
Wady jednak przeważają. Oprócz niskiej skuteczności i niewygodnej aplikacji, podczas stosunku można odczuwać dyskomfort związany z pienieniem się preparatu. Możliwe jest także odczuwanie pieczenia w pochwie. W przypadku użytkowania globulki antykoncepcyjnej warto również pamiętać o tym, że nie chroni ona przez przenoszonymi drogą płciową chorobami. Stąd – warto zastanowić się, czy chcemy inwestować w metodę antykoncepcji powodującą dyskomfort i nie zapewniającą stuprocentowej ochrony w żadnym wymiarze, czy nie lepiej wybrać metodę dostosowaną do naszych potrzeb.
TAGI: Działanie globulki, zalety, wady, mała skuteczność,choroby przenoszone drogą płciową.