Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn

Antykoncepcja hormonalna adresowana jest obecnie głównie do kobiet. Jako, że medycyna rozwija się dynamicznie, to trwają intensywne prace nad wprowadzeniem tego rodzaju terapii dostępnej również dla mężczyzn. Niestety – z antykoncepcją hormonalną wiąże się w takim wypadku wiele utrudnień.

Ingerencja w gospodarkę hormonalną.

Przede wszystkim należy pamiętać o negatywnych skutkach ingerencji w gospodarkę hormonalną. Można bowiem próbować obniżyć produkcję testosteronu ( a tym samym zatrzymać proces dojrzewania plemników, oraz ich zdolności do zapłodnienia komórki jajowej), niemniej wiąże się to ze skutkami ubocznymi – jak osłabienie popędu, drażliwość, oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia raka gruczołu krokowego. Ograniczenie produkcji testosteronu to jednak nie jedyna możliwość.

Blokowanie produkcji plemników.

Trwają bowiem badania nad zastosowaniem zastrzyków zawierających testosteron i syntetyczny progesteron – które to w połączeniu mogą skutecznie blokować produkcję plemników w jądrach. Zaletą jest niewątpliwie wyeliminowanie skutków ubocznych jak wahania nastroju czy podwyższony poziom cholesterolu. Dodatkowo nie pojawiają się problemy z potencją, ani z popędem seksualnym. Leki mają być również dostępne w formie żelu do stosowania na skórę. I wygląda na to, że już niedługo pojawią się w sprzedaży. Badania bowiem – prowadzone na ochotnikach (zarówno w Europie jak i Australii) – jak na razie zakończyły się sukcesem. Procedura wdrażania leku powinna więc przebiegać bez dalszych zakłóceń. Najwyższy czas, aby obie płcie w równym stopniu były odpowiedzialne za antykoncepcję.

TAGI: Testosteron, syntetyczny progesteron, popęd seksualny, plemniki, rak gruczołu krokowego,

PODZIEL SIĘ: