Dieta sportowa – 3 powszechne błędy na diecie sportowej

Dieta sportowa
Jannis Brandt z Unsplash

Przestudiowanie zasad prawidłowego i zbilansowanego żywienia nie jest teraz problemem. Na prawie każdej stronie poświęconej zdrowemu stylowi życia lub sportowi można znaleźć wiele informacji na ten temat. Niemniej jednak większość sportowców wciąż popełnia błędy, które negatywnie wpływają na rezultaty ich treningów.

Błąd nr 1: zapominanie o tym, jak ważna jest zdrowa dieta

Podstawowym błędem w odżywianiu sportowców jest oczywiście zapominanie o diecie. Bardzo często można się spotkać z osobami, które uważają, że jeżeli ćwiczą ciężko i regularnie, to nie muszą dbać o swoją dietę. Niestety, w takim stwierdzeniu nie ma niczego związanego z prawdą. Przyjmuje się, że co najmniej 70% sukcesu to odpowiednia dieta. Nawet jeśli nie zamierzamy chudnąć, nie oznacza, że możesz jeść wszystko. Bez odpowiedniego odżywiania nie możemy budować mięśni ani poprawiać wydajności organizmu. Jeżeli nie mamy pewności, jak się odżywiać w najbardziej efektywny sposób, możemy skorzystać z opcji, jaką jest dieta pudełkowa.

Błąd nr 2: spożywanie zbyt małej ilości kalorii

Aby mieć siłę do trenowania, potrzebujemy energii, którą otrzymujemy z pożywienia. Oprócz uprawiania sportu ciało wykonuje inne funkcje życiowe, które również wymagają energii. Niektóre osoby spożywają więcej kalorii w dniu treningu, a zmniejszają ich liczbę w dniu odpoczynku. W takim przypadku nie możemy jednak zapomnieć o konieczności dostarczania pewnej liczby kalorii, która jest potrzebna do podtrzymania funkcji życiowych. Ilość kalorii w diecie zależy od wielu czynników (wieku, aktywności, wzrostu i wagi), ale dla dużej części osób można wyznaczyć przedziały, których powinniśmy przestrzegać, aby utrzymać swoją wagę. Przy wysokim poziomie aktywności organizm potrzebuje ok. 2500-3500 kcal, aby utrzymać masę ciała. Przy średniej aktywności: 1800 – 2200 kcal. I przy niskim poziomie aktywności: 1600 – 2000 kcal.  Konsekwencjami dostarczania zbyt małej ilości kalorii, niezależnie od tego, czy chcemy schudnąć, czy nie, mogą być m.in. uczucie słabości i zmęczenia, zawroty głowy, zaparcia, naruszenie cyklu miesiączkowego, a nawet wystąpienie bardzo poważnych chorób. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasza dieta sportowa jest dla nas odpowiednia, warto sprawdzić ofertę, którą ma dla nas catering dietetyczny Kielce.

Błąd nr 3: zapominanie o witaminach i minerałach

Nie powinniśmy oczekiwać cudownych efektów od suplementów sportowych. Trzeba pamiętać, że suplementy to tylko dodatki do zdrowej i zbilansowanej diety, której nie można zastąpić.  Jeżeli dodatkowo prowadzimy aktywny tryb życia, powinniśmy postawić na naturalną żywność o minimalnym stopniu przetworzenia: chude mięso, ryby, produkty zbożowe, warzywa, owoce i orzechy. Nie ma konieczności kupowania wszystkich rodzajów witamin i suplementów diety tylko dlatego, że twórcy zapewniają o niesamowitych rezultatach. Kolejnym błędem związanym z doborem produktów jest zapominanie o witaminach i minerałach. Podczas opracowywania swojego planu odżywiania wielu osób bierze pod uwagę tylko białka, tłuszcze i węglowodany. Aby ciało otrzymało niezbędną ilość minerałów, należy wypełnić i urozmaicić menu tak bardzo, jak to możliwe. Pamiętaj, aby do swojej diety dodać sezonowe warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste (brązowy ryż, grykę, komosę ryżową, płatki żytnie) i orzechy.

PODZIEL SIĘ: