Antykoncepcja naturalna
Metody naturalne antykoncepcji wciąż są (z większym lub mniejszym powodzeniem) stosowane. Mimo, że mamy XXI wiek, a środki zapobiegające ciąży są ogólnodostępne wiele osób preferuje takie właśnie, mniej pewne sposoby antykoncepcji. Trudno powiedzieć, czy powodem tego są przekonania religijne czy niewiedza. Do metod naturalnej antykoncepcji możemy zaliczyć m.in.:
Kalendarzyk małżeński – oparty o obliczenia dni płodnych i niepłodnych, a także „przewidywanie” kiedy wystąpi miesiączka (metoda ta jest jednak zawodna, ponieważ zakłada regularne występowanie miesiączki u kobiet);
Stosunek przerywany to z kolei metoda stosowana najczęściej przez ludzi młodych. Polega na wycofaniu prącia z pochwy tuż przed wytryskiem. Metoda ta nie daje stuprocentowej pewności, co więcej – plemniki mogą spowodować zapłodnienie nawet przed wytryskiem (ich niewielka ilość może bowiem zostać wydalona do pochwy).
Metoda termiczna – polegająca na codziennym porannym pomiarze ciepłoty ciała, oraz obserwowaniu, kiedy ta temperatura wzrasta (dzieje się to w okresie owulacji – a więc podczas dni płodnych). Spadek temperatury zwiastuje nadejście dni poowulacyjnej niepłodności. Można również wyznaczyć okres niepłodności przedowulacyjnej, od pierwszego dnia wzrostu temperatury odejmując co najmniej 6-8 dni. Konieczne jest przy pomiarze zachowanie regularności, mierzenie temperatury tym samym termometrem, o stałej
porze, bez wstawania z łóżka. Oczywiście istnieją czynniki mogące wpłynąć na temperaturę (poza jajeczkowaniem)- należą do nich: stres, infekcje, zmiana klimatu, picie alkoholu, zażywanie leków, zmęczenie. Metoda jest więc zawodna.
Metoda Billingsów (obserwacji śluzu)- ta metoda skupia się na obserwacji śluzu szyjkowego, w którym w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego następują zmiany;Śluz estrogenny (występujący w płodnym okresie) jest śliski, przejrzysty, szklisty, elastyczny i ciągnący się. Z kolei w niepłodnym okresie w szyjce macicy śluz staje się lepki, nieśliski, nieprzejrzysty i gęsty, przybiera barwę lekko żółtawą lub białą, nie ciągnie się i nie daje poczucia wilgotności w pochwie. Dopiero 3 dni po pojawieniu się w pochwie gestagennego śluzu stwierdza się okres bezpieczny. Metoda ma ograniczenia: rozpoznanie rodzaju śluzu wcale nie jest proste (wymaga kilkumiesięcznej jego obserwacji), ponad to metoda ta wymaga pobrania śluzu z szyjki macicy (tylko wtedy jest miarodajna). Zaleca się łączenie metody termicznej i obserwacji śluzu – wtedy skuteczność może wzrosnąć.