Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – ich wady i zalety

tabletki-antykoncepcyjne

W antykoncepcji, popularnym środkiem są pigułki. Poznajmy więc tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – ich wady i zalety.

Antykoncepcja – wielka rewolucja

Pojawienie się na rynku tabletki antykoncepcyjnej wywołało prawdziwą rewolucję. To jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku. Badaczce odkryli, że pewne hormony hamują jajeczkowanie, co przełożyło się na stworzenie antykoncepcyjnej formuły. Tabletki antykoncepcyjne trafiły do Polski w latach 60. Wprowadzenie ich do sprzedaży spowodowało wiele zmiany kulturowych i seksualnych oraz wiele kontrowersji.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – ich wady i zalety

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe jak każde inne leki mają swoje zalety i wady. O tym czy są bezpieczne czy nie można długo dyskutować. Dużo kobiet wybiera taką formę antykoncepcji, ponieważ jest skuteczna. To pierwsza i chyba najważniejsza jej zaleta. Choć zawsze istnieje mały stopień ryzyka, to wskaźnik Pearla wynosi zaledwie 0,1 %. Wskazuje to, że tylko 1 na 100 kobiet zażywających pigułki, zachodzi w ciągu roku w ciążę. Taka forma jest o wiele bardziej chroni przed zajściem w niechcianą ciąże. Pigułki antykoncepcyjne są wygodne i mogą wyregulować miesiączki. Chronią także przed niektórymi nowotworami. Lekarze często zalecają takie środki kobietom, które mają problemy z bolesnymi i nieregularnymi krwawieniami. Oprócz licznych zalet są także negatywne skutki tabletek dwuskładnikowych. Wymagają one regularnego przyjmowania, o określonej porze. Nie stosowanie się do tego zalecenia zmniejsza ich skuteczność. Nagły wyjazd czy zwykłe przeoczenie może nas słono kosztować. Niektóre środki farmakologiczne zatrzymują wodę w organizmie, co skutkuje większą wagą. Mogą również zwiększyć ryzyko zakrzepicy.antykoncepcja

Opinie co do dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych są podzielone. Skutki ich stosowania są zależne od organizmu kobiety. Każde ciało inaczej może zareagować na dany lek. Hormony to coś innego niż zwykłe środki przeciwbólowe, więc decyzja o ich przyjmowaniu powinna być dobrze przemyślana. Konsultacja z lekarzem ginekologiem pozwoli na dobór odpowiednich środków antykoncepcyjnych. Stosowanie tabletek wymaga czujności i ostrożności. Każdy lek to ingerencja w pracę naszego organizmu, nie zapominajmy więc przede wszystkim o swoim zdrowiu.

PODZIEL SIĘ: