Najskuteczniejsze metody antykoncepcji

antykoncepcja

Skuteczne metody antykoncepcji chronią kobiety przed niechcianą ciążą. Przedstawiamy te, które są najlepsze i którym warto się bliżej przyjrzeć.

Antykoncepcja

Kobieta może nie być gotowa na dziecka, lub kompletnie nie planuje ich posiadania. Bywają też sytuacje, gdy nie chcemy więcej dzieci, co sprowadza nas do zastosowania specjalnej ochrony. Od wieków szukano skutecznych sposobów na ubezpieczenie się przed niechcianą ciążą. Wiadomo, że seks jest rzeczą przyjemną i naturalną ale zawsze niesie ryzyko zapłodnienia, co może okazać się problemem dla kobiety. Niektóre ze sposobów antykoncepcji są bardzo skuteczne. Działanie danej metody określa wskaźnik Pearla. To jednak nie jedyny element, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze metody antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna

Pigułki hormonalne zawierają dwa hormony estrogen i gestagen. Tego typu tabletki przyjmuje się codziennie, o określonej porze. Działają bardzo skutecznie, blokując proces owulacji. Nie można jednak pominąć dawki hormonów, co może mieć wpływ na skuteczność metody.

Minipigułki

Ten rodzaj tabletek antykoncepcyjnych zawiera tylko gestagen. Jest odpowiedni dla kobiet karmiących piersią i tych, które nie mogą stosować estrogenów. Tutaj również należy pilnować dokładnej godziny przyjmowania leku. Po odstawieniu tej terapii, szybko można starać się o dziecko.

Plastry antykoncepcyjne

metody antykoncepcji

Plastry zawierają hormony, które po przyklejeniu do ciała, wydzielają hormony do krwi. To bardzo wygodna metoda, ponieważ plastry przykleja się raz w tygodniu, za każdym razem w inne miejsce. Dawkowanie jest znacznie mniejsze niż w przypadku tabletek. Przyklejenie plastra niesie ze sobą ryzyko odklejenia lub pojawienia się alergicznej reakcji skórnej.

Zastrzyk hormonalny

Antykoncepcyjny zastrzyk zawiera gestagen. Hormon ten, skutecznie zabezpiecza przed zajęciem w ciążę. Wykonuje się go raz na kwartał, co jest niezwykle wygodne. Kobieta nie musi bowiem pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułek. Po zaprzestaniu takiej terapii, należy czekać nawet do 8 miesięcy, na powrót płodności.

PODZIEL SIĘ: